Wytłoczone znaki firmowe i wycinanie linii V
Biuletyn rozwiązań
Znaki firmowe, znaczniki lokalizacji, instrukcje itd. są często wytłaczane lub wycinane w blasze metalowej z wielu powodów. Czasem, np. znaki firmowe, są one częścią projektu produktu. W innych sytuacjach, takich jak bardzo ważne instrukcje lub znaczniki, chodzi o to, by zapewnić im trwałość, ponieważ część może być malowana w ramach osobnej operacji, a takie elementy jak etykiety mogą ulegać ścieraniu. W niniejszym Biuletynie rozwiązań opisano różnicę między dwoma powszechnie stosowanymi podejściami – kute na zimno wytłoczenie i wytłaczanie linią V – i podano kilka porad, jak zoptymalizować uzyskiwane wyniki.
Wytłoczenie kute na zimno
Zwykłe uderzenie stempla ścina metal i tworzy odpad. Poniżej pokazano, jak materiał jest kury w górę przez zatrzymanie uderzenia stempla przed pęknięciem metalu i jego odcięciem w formie odpadu. Ten proces może spowodować uniesienie materiału do 50% grubości blachy, zależnie od plastyczności, bez pękania. Bardzo wyraźne widoczne kształty lub słowa mogą być formowane, aby uzyskać trójwymiarowy efekt, w dowolnym rozmiarze nieprzekraczającym maksimum przewidzianego dla stacji.
Wskazówki:
- Znaki:
- Dla uzyskania wyraźnego zróżnicowania i widzialności należy unieść znaki co najmniej 0,016(0,4) do 0,020 (0,5) nad powierzchnię.
- Zalecenia dotyczące szerokości znaków:
- Wzory kute na zimno W GÓRĘ: Minimalna szerokość 75% grubości materiału
- Wzory kute na zimno W DÓŁ: Szerokość minimalna może być zmniejszona do 50% grubości materiału, jeśli tekst jest odczytywany, patrząc w dół na wytłoczone znaki
- Wzory kute na zimno W GÓRĘ: Minimalna szerokość 75% grubości materiału
- Aby zminimalizować odkształcenie blachy, które wynika z formowania metalu, wysokość formy powinna być jak najmniejsza.
- Najlepsze efekty wytłoczenia kutego na zimno można uzyskać przy grubości materiału od 0,040(1,00) do 0,078 (2,00).
- Nacisk w tonach jest podobny do nacisku przy wykrawaniu otworu. Dla uzyskania najlepszych wyników prosimy dostarczyć rysunek CAD lub szacunkową łączną długość wytłoczenia w calach (mm).
- Rozmiar maksymalny zależny od stylu oprzyrządowania, rozmiaru stacji i nacisku prasy w tonach.
- Stacje sąsiadujące z tym narzędziem nie powinny być używane
Stemplowanie przy użyciu linii V
Stemplowanie przy użyciu linii V pozwala na uzyskanie obrazu o cienkiej, ostrej linii, wybitego w powierzchni. Wymaga ono zastosowania stosunkowo małej siły. Przy zastosowaniu tej techniki można uzyskiwać duże, skomplikowane obrazy. Wymagane jest dokładne wskazanie rozmiaru, kształtu i głębokości pod powierzchnią dla każdego kształtu. Można określić typ czcionki albo dostarczyć projekt graficzny – zależnie od konkretnych wymogów.
Wskazówki:
- Przekrój poprzeczny „V” jest wykonywany na wysokość 0,018 co 60 stopni; głębokość rzeczywista zawiera się w przedziale od 0,010 do 0,013
- Szablony wykonane przy użyciu linii V mogą być wypełnione farbą, a przez to niemożliwe do odczytania
- W obrębie możliwości prasy znaki mogą być dowolnej wielkości, aż do maksimum dla stacji.
- Grubość materiału rozciąga się od 0,032 (0,80) aż do maksimum możliwości maszyny.
- Stacje sąsiadujące z tym narzędziem nie powinny być używane
- Nacisk w tonach dla stemplowania przy użyciu linii V:
Długość | Głębokość | Aluminium | Stal miękka | Stal nierdzewna |
1.00(25,4) | .010(2,50) | .134(0,12) | .400(0,36) | .670(0,60) |
Na odcinek liniowy w calach (mm):